Chtěl bych si pořídit štěně.. O čem bych měl začít přemýšlet?
Rozhodli jste se, že chcete obohatit svůj život o věrného čtyřnohého přítele?
Štěňátka jsou krásná, milá, hodná...
ALE! Vážně se nad tím zamyslete a pořádně si toto rozhodnutí promyslete..
Jako první byste měli zvážit, kolik máte volného času, který můžete svému čtyřnohému parťákovi věnovat. Rovněž je potřeba zvážit výdaje, které jsou s takovým přírůstkem spojené, protože je to další člen domácnosti, který bude potřebovat kvalitní stravu, veterinární ošetření, vybavení a alespoň základní výcvik. Pořizovací cena je v konečném součtu tou nejnižší položkou.
Pokud si na tyto otázky umíte odpovědět a dojdete k závěru, že máte dostatek času i prostředků, které rádi věnujete svému pejskovi, tak následují další, záludnější otázky.
Kdyby se se mnou něco stalo, co bude s mým parťákem?
Pokud si pořizujete štěňátko, musíte brát v potaz, že pes je závazek v průměru na 10, ale i 15 let. Proto je potřeba zamyslet se nad tím, co by se s vaším psem dělo, kdybyste se o něj nemohli dále starat. Postará se vaše rodina? Máte někoho, kdo vám pomůže s péčí a venčením, když budete nemocní? Nebo skončí můj pes v útulku….?
Proto tuhle otázku opravdu zvažte. Je to důležité!
A další otázka k zamyšlení.. jaký pes se ke mně vlastně hodí?
Zvládnu malého psa nebo velkého? Měl by být krátkosrstý nebo dlouhosrstý? Očekávám od něho v budoucnu nějaký výkon? Chci se zaměřit na sport, zkoušky, závody nebo výstavy?
...a tak bychom mohli pokračovat.
Pokud máte jasnou představu co se vám líbí a jakou povahu očekáváte, je ideálním začátkem výběru štěněte vyhledat si na internetu chovatelský klub daného plemene, podívat se na chovatelské stanice a domluvit si nezávaznou návštěvu v některé z nich. Možná si říkáte, že psa s průkazem původu nepotřebujete, na co, však maminka a tatínek je s PP, jen neuchovnění...
...a BUM! Ze slibované čivavy vyrostl staford, který má dlouhé chlupy, ale až začne línat, tak mu zůstanou krátké chlupy. (Pozor, tohle je opravdu příklad z praxe.)
TAKŽE PROSÍM.. NEKUPUJTE PSA BEZ PP NA BENZÍNCE, PARKOVIŠTI ATD.
Jinak je to u psů z útulku, ale o tom později.
Takže zpátky k chovatelským stanicím.
Na návštěvě u chovatele se seznámíte s vaším vysněným plemenem, dozvíte se potřebné informace, poznáte rodiče, prarodiče, praprarodiče vašeho budoucího štěňátka a tudíž máte jistotu, že dané plemeno bude odpovídat vašim představám a požadavkům.
Většina plemen má povinná zdravotní vyšetření, hlavně ta genetická, a všechny vrhy jsou sledované a schvalované chovatelskou komisí daného klubu.
Správný chovatel
s vámi bude komunikovat kdykoliv a o čemkoliv, co se týká jeho
chovu a štěňátek. Dobrý chovatel to považuje ze standardní
součást chovatelského servisu.
( Například my jsme moc
rádi, že nám naše "děcka" posílají fotky a videa,
píšou nám úspěchy a neúspěchy a vidíme je na srazech naší
chovatelské stanice. A hlavně, všichni se vzájemně podporujeme.)
Je to tady! Vybrali jste si štěňátko přesně podle vašich představ a plni nadšení a očekávání si ho jedete vyzvednout k chovateli. Nenechte se však zahltit přemírou emocí a pamatujte na to, že štěně vždy přebíráte s platnou kupní smlouvou, očkované, odčervené, čipované a především zdravé.
Může se stát, že průkaz původu nedostanete spolu se štěňátkem, ale bude vám doručen později. O tom vás však bude chovatel informovat.
Je to rozsáhlé téma, o kterém by se daly napsat celé knihy, proto jsem se snažila shrnout pro vás to nejdůležitější.
Ještě bych se ráda vrátila k výběru psa z útulku.
V útulku můžete najít různé věkové kategorie psů.
Nejen štěňátka, která jsou jako nepopsaná kniha, ale zejména pejsky, kteří už za sebou mají nějakou minulost. Ne vždy musí být traumatizující, ale povětšinou to tak bohužel je. Často jsou tito pejsci bez základních návyků, výchovy a socializace.
Pokud se rozhodnete pořídit si místo štěňátka staršího pejska z útulku, zvažte všechna úskalí, která vás mohou potkat. Ať už je to učení hygienických návyků, zvykání na samotu nebo základní povely.
Pokud si nějakého "útulkáče" vyhlídnete, podívejte se na internetové stránky dané organizace a přečtěte si více informací nejen o daném psovi, ale i o podmínkách jeho adopce. Pokud pejsek splňuje vaše představy a vy splňujete požadavky na jeho osvojení, neváhejte a danou organizaci kontaktujte jimi doporučeným způsobem, obvykle e-mailem, kde představíte sebe, podmínky, které můžete pejskovi poskytnout a samozřejmě na sebe nezapomeňte uvést kontakt.
Útulek nebo spolek, který jste oslovili, se s vámi spojí, můžete si dojednat návštěvu a samotné osvojení pejska.
Mezi všemi pejsky, kteří hledají nový domov, vám může padnout do oka jeden z těch "problémových". To samo o sobě nemusí být překážkou, každý si zaslouží svůj domov. Ovšem ne za každou cenu.
Je tu jen jedno OBROVSKÉ ALE!
Nikdy nevíte, čím si pes z útulku prošel, proto:
Vždy pečlivě poslouchejte ošetřovatele, protože oni ví přesně, jak se pes v chová v různých situacích a dokážou předvídat jeho reakce.
Nechte si poradit s výběrem vhodného psa od zaměstnanců útulku. Stejně tak vám doporučí vhodný postup pro adopci daného chlupáče.
Pokud pracovník útulku zhodnotí, že nejste vhodným zájemcem, nemějte mu to za zlé, vždy pro psy chtějí to nejlepší.
Myslete na to, že pokud si dovedete domů psa z útulku, trvá mu různě dlouhou dobu, než si na nový domov zvykne a začne se projevovat ve své skutečné povaze. Období zvykání může trvat 14 dní i 2 měsíce. I když se prvních pár dní bude váš nový parťák tvářit jako mílius, tak to tak být nemusí a jakmile se rozkouká, začne zkoušet, jaká pravidla v novém domově platí.
Proto vždy doporučuji najít si trenéra, psí školu, cvičák nebo lektora, který má s problémovým chováním psů zkušenost.
V příštím článku si povíme, jak a kdy je nejlepší začít s výcvikem, výchovou a s přípravou štěňátka do běžného života.. :)