Emergency recall
NEJSPOLEHLIVĚJŠÍ PŘIVOLÁNÍ, KTERÉ MŮŽETE PSA NAUČIT
V Canistře učíme na našich kurzech Přivolání za každé situace tzv. emergency recall. Neexistuje přivolání, které by se dalo naučit pozitivně a fungovalo lépe než toto. Proč je tak spolehlivý a proč se běžně na cvičáku neučí? Čtěte dál!
Emergency recall se dá přeložit jako nouzové přivolání. Jedná se o silný naučený reflex a pes si skoro "nemůže pomoct" a musí přijít. Úplně ho to k vám táhne. Tak proč vás s ním neseznámí na každém cvičáku? Protože se s tímto způsobem učení pojí řada nevýhod a také se toto přivolání nedá používat pořád, jinak si zaděláváte na problém. Základem pro přivolávání psa by měl být vždy povel naučený operantně. To zjednodušeně znamená – pes se po povelu rozhodne sám poslechnout, protože ví, že ho čeká odměna (případně se tak snaží vyhnout nějaké nepříjemnosti, která by následovala, kdyby neposlechl). Důležité je, že u klasického přivolávání pes nejdřív sám vykoná akci (přiběhne a dokončí povel) a pak teprve inkasuje odměnu.
U emergency recallu je tomu jinak. Funguje na principu klasického podmiňování. Něco vám to říká? Vzpomeňte si na základní školu a Pavlovovy psy. V tomto případě spojujeme podnět (může to být povel, lepší je ale použít nějaký výrazný přivolávací zvuk, typicky se používá píšťalka nebo chrastítko) s tím, že se u páníčka objeví nějaká obrovská odměna, například plná hrst párků. Pro naučení tohoto nouzového přivolání tedy stačí párkrát psa nakrmit něčím naprosto úžasným za zvuku píšťalky a pes když potom zvuk píšťalky uslyší, poletí k vám jako zběsilý. Použít se dá i jiná odměna, třeba hračka, ale musí opravdu předčit vše ostatní.
Zní to skvěle, že? Co ale ty zmiňované nevýhody?
Odměňovat musíte tím nejlepším na světě pro daného psa. Pokud máte psa, kterého nezajímá nic, ani žrádlo, ani hračka, tak nemáte, na čem byste tu asociaci postavili. Nejspolehlivěji funguje u pažravých psů, kteří se za jídlo opravdu přetrhnou. Pak jsou psi, kteří mají jídlo moc rádi, i když se občas najde něco, co ho přebije. Do této kategorie spadá asi většina psů a dobrá zpráva je, že i tak je většinou emergency recall to nejspolehlivější, co můžete naučit – nebo minimálně v rámci pozitivního tréninku.
Nesmí se používat moc často. Odměna totiž musí zůstat vzácná – pokud třikrát za procházku přivoláte psa píšťalkou na hrst škvarků, tak časem psovo nadšení ze škvarků začně upadat.
Funguje jako velmi silný klikr. Tedy když se ozve píšťalka, pes si může zapamatovat, co zrovna dělal, a příště se pokusí udělat to znova, aby se ta skvělá píšťalka zase ozvala. A jelikož psa nejčastěji přivoláváme, když běží někam, kam by neměl, zaděláváme si na problém. Pes pak může například začít honit cyklisty jen proto, abychom ho nouzově odvolali. Takže to je druhý důvod, proč se nesmí emergency recall nadužívat.
Vyhasíná. Jde o naučený reflex a tak už to s reflexy chodí – když se nepoužívají, vyhasínají. Máte doma hodiny? Nejspíš máte naučeno, že když se vás někdo zeptá "kolik je hodin," automaticky se na ně podíváte. Co se stane, když dáte hodiny pryč? Ještě chvíli se budete při stejné otázce dívat na prázdnou zeď a smát se sami sobě. Časem ale přestanete. Proto se musí emergency recall pravidelně obnovovat a asociace "nabíjet".
Top odměny byste měli mít stále u sebe. To souvisí s předchozím bodem – pokud pes opakovaně při přivolání píšťalkou nedostane očekávanou super odměnu, reflex začne vyhasínat. Pokud ho pak doma zase "nabijete," fajn, ale je třeba si dát pozor, aby psovi nevznikla nová asociace – doma při pískání píšťalkou dostanu vždycky hromadu masa, venku maximálně pár granulí. Psi jsou mistři ve vytváření asociací, tak na to myslete!
Navzdory tomu, že má emergency recall tolik nevýhod a že vždy klienty na všechny upozorňujeme, stejně ho majitelé psů zbožňují a psi jakbysmet. Pokud se ho chcete naučit pod dozorem odborníka a spolu s ním i ono operantní přivolání, které by mělo být hlavním pilířem vašeho přivolávacího výcviku, přijďte k nám do Canistry na kurz Přivolání za každé situace a společně to doladíme.
Autor: Karol